Principy klasické homeopatie se dají mimo lidí aplikovat i na zvířata. Touto oblastí se zabývá právě veterinární homeopatie, která u nás zatím není moc rozšířena či známa.

Ve světě je tomu jinak – například ve Francii vloni vyšel dokument s názvem Homeopathy Another Way (najdete jej volně dostupný na YouTube), ve kterém můžete do oblasti veterinární homeopatie nahlédnout blíže, protože homeopatické léčbě zvířat je věnována podstatná část tohoto dokumentu.

U koho a jak veterinární homeopatii využít

Homeopatické léky lze použít prakticky u všech zvířat. Principy předepisování homeopatických léků zvířatům jsou naprosto stejné jako u lidí, ovšem vybrat jim správný lék je mnohdy náročnější než u člověka. Je to kvůli tomu, že němá tvář nám přímo nesdělí symptomy, které ji obtěžují, ani do detailů nepopíše druh bolesti či konkrétní strachy, které prožívá. Nejdůležitějším zdrojem informací se zde tedy stává majitel zvířete, který by jej měl mít dobře napozorované.

Je také nezbytné porozumět principům klasické homeopatie jako takové a uvědomit si, že homeopatické léky nejsou primárně vybírány dle diagnóz. Přesto se ji hodí znát, protože nám napomůže porozumění případu, stanovení prognózy a v kombinaci se znalostmi homeopatických zákonitostí i s vyhodnocením reakce na podaný lék jak na úrovni fyzických, tak i psychických problémů.

Předpokladem pro úspěšný předpis je samozřejmě to, že znáte obrazy homeopatických léků z materie mediky či si jednotlivé příznaky umíte dohledat v repertoriu. I tady platí, že můžete využít “lidské” repertorium – za sebe doporučuji Radar Opus nebo Vithoulkas Compass.

Co se týče volby potence léku, platí stejná pravidla jako u lidí. Zvlášť pro laické domácí použití bych ale nedoporučila podávat potence vyšší než 30C.

Na co si dát pozor při předpisech léků

 U zvířat je často potřeba pracovat s velmi omezeným zdrojem informací. Je totiž nutné brát v úvahu skutečně jenom ty příznaky, na které se můžeme spolehnout a nejsou výplodem našich spekulativních úvah či výsledků polidšťování zvířete – zejména přiřazování lidských vlastností různým živočišným druhům je třeba se vyhnout.

Představte si, že například přijdete domů, kde váš pes o samotě rozkousal další botu. Začnete na něj křičet a před čenichem mu mávat inkriminovaným kouskem, zatímco pes se začne krčit a strachy stáhne ocas dolů. Často je toto chování interpretováno jako pocit viny, který zvíře cítí, s dovětkem: “Však on/a moc dobře ví, za co dostal vynadáno!”

Jenže ve skutečnosti tomu tak není. Pes se krčí jednoduše proto, že cítí, že se na něj zlobíte a očekává trest, který už předtím v podobné situaci zažil. Je to pouze projev jeho naučeného vzorce chování a jednoduché rovnice v jeho hlavě, která zní: “Můj pán přišel domů a křičí. To znamená, že bude následovat trest.” Jde o jednoduchý princip akce a reakce, který u psů funguje.

Trestat zvíře s velkým časovým zpožděním se naprosto mine účinkem, protože pes si nedá v hlavě dohromady rozkousanou botu před 2 hodinami a potrestání, které následuje po návratu majitele domů. Psi si totiž umí nežádoucí činnost spojit s trestem pouze v případě,  že potrestání přijde přímo během ní a nebo maximálně 3 vteřiny poté.

Celá situace pak vede spíše k tomu, že se pes začne majitele bát a spojovat si příchod svého pána domů dohromady s výpraskem, který ho čeká. A proto se chová tak, jak se chová.

Jaké knihy si pořídit do začátku

Materie mediky (lékopisy homeopatických léků) doporučuji používat ty “lidské”, protože jsou z mého pohledu nejspolehlivější a dopodrobna propracované. Mezi ty další, které se přímo týkají oblasti veteriny, patří tyto dvě.

1. Fyziologie a funkční anatomie domácích zvířat – Wiliam O. Reece

Tuto knihu doporučuji všemi deseti – pokud samozřejmě nejste veterináři a tyto znalosti už nemáte v malíku, protože jde o knihu shrnující základy anatomie a fyziologie zvířecího těla. Pojednává o všech běžných druzích domácích zvířat (kůň, pes, kočka, kráva, ovce, koza, prase a kur) a nabízí pochopení a vzájemné souvislosti jednotlivých témat.

2. Homeopatická léčba psů a koček – Dr. Don Hamilton

Tato kniha je zase vhodná pro získání přehledu o tom, kdy a jak je možné homeopatii u zvířat využít.

Získáte přínosný základ o povaze homeopatické léčby, naučíte se rozpoznat situace, které je možné zvládnout doma a kdy je lepší navštívit veterináře i to, jak doma homeopatika používat. Jsou tu popsány také nejčastější patologie jednotlivých orgánových soustav – dýchací, trávicí, močové, nervové atd.

Přínosné pro vás mohou být i tipy z oblasti výživy zvířat či použití doplňků stravy u různých patologií, které tu též najdete. Jedna samostatná kapitola knihy je věnována i očkování zvířat. 

Jediná limitace knihy, kterou vnímám, je to, že obrazy homeopatických léků jsou zde uvedeny ve velmi zkrácené, často pár řádkové podobě. Jako primární a jediný zdroj obrazů homeopatických léku bych vám ji proto nedoporučila. Přesto pro vás alespoň do začátku určitým návodem při předepisování homeopatických léků vašim miláčkům být mohou. 

Abyste se i vy mohli naučit léčit svá zvířata za pomoci homeopatie, vytvořila jsem pro vás online kurz Jak najít přesný homeopatický lék u zvířat.