Peru, pereš, pereme – ekologicky, zdravě a skoro zadarmo
„Kup, prosím, cestou tablety do myčky, já pro ně nestihla dojet“, píši svému muži ve spěchu.
„Jasně. Kdybych je nesehnal, nastrouhám do myčky mejdlo a přihodím k tomu 2 smrkový větvičky.“
Tož asi takhle to u nás doma chodí. : )
Spousta věcí na uklízení se dá snadno vyrobit (i ty tablety do myčky, ale do těch jsem se zatím nepouštěla). S čím ale zkušenost mám – a je opravdu pozitivní – je domácí prací prášek. Účinný, levný, ekologický, vhodný i pro lidi s citlivou pokožkou.
Sama jsem návod na něj dostala od kamarádky, která ho má díky častému praní na mateřské (dovolené?) v malíku. Já jsem s ním taky moc spokojená, a proto se o návod na něj chci s vámi dnes podělit.
Informace pro článek jsem hledala i ve facebookové skupince Svět non toxic.
To jen tak, že vše není z mé hlavy, ale skupinka je uzavřená, proto sem na konkrétní dokumenty nejde dát přímý odkaz jako citaci. Moc ale za ni děkuju, protože jsem tady sama získala už spoustu inspirace, jak mít skutečně netoxickou domácnost, ušetřit a neskočit na špek tomu, co se jako ekologické a k nám i životnímu prostředí šetrné v obchodech jen tváří.
Věci na výrobu pracího prášku objednáváme s kamarádkou jednou za čas na e-shopu firmy Fichema, abychom ušetřily na poštovném. Mýdlo pak kupuji jako jediné v Bioo. Výhoda je, že se vše dá pořídit ve větším množství do zásoby.
Nebojte se toho, že ingredience na první pohled vypadají, jako byste je právě ukradli z chemické laboratoře. Bílý plášť a roušku k práci s nimi nepotřebujete (i když u míchání prací sody možná budete kašlat a pšíkat, protože dráždí dýchací cesty). Vezměte si na pomoc kuchyňskou váhu a pojďme se do toho pustit!
Vypadá to na první pohled složitě, ale věřte, že je to ještě jednodušší než jednoduché. V odkazech níže najdete přímo i prokliky na konkrétní produkty, abyste je nemuseli složitě hledat. Připíši k nim vždycky ještě bližší specifikaci, podle které se řídit.
Potřebujete:
- prací sodu (uhličitan sodný) – pozor, nezaměňte s jedlou sodou
hledejte i pod: CAS: 497-19-8, ES: 207-838-8, Na2CO3
hledejte i pod: CAS: 10543-57-4
- mýdlo na praní – kupuji toto od firmy Sonett (je to mýdlo na ruce bez parfemace)
hledejte i pod: CAS: 15630-89-4, ES: 239-707-6
Ten se přidává do praní bílého prádla kvůli zamezení jeho zašednutí (a ještě lepší je pak dát prádlo sušit přímo na slunce).
- obyčejný 8% kvasný lihový ocet
Pokud ho používáte i na uklízení, bude se vám hodit velké několikalitrové balení. Viděla jsem ho třeba v Kauflandu.
Teď zrovna mám doma tohle malé ošklivé plastové. 🙂 Ale ráda bych si pro ocet zajela do bezobalového obchodu.
Přidává se jen do pračky namísto aviváže kvůli změkčení prádla a vypláchnutí zbytků prášku.
A kudy do toho?
Prací prášek si vyrobíte z:
- 2 šálků prací sody (cca 360g)
- 120-150 g mýdla
Mýdlo si na kuchyňském struhadle nadrobno nastrouhejte a jen smíchejte s prací sodou.
Dávkuje se pak v množství 2- 4 lžíce na várku prádla přímo do bubnu pračky.
K bílému prádlu je pak třeba přidat ještě 1-2 lžíce perkarbonátu sodného (pokud perete nad 60 °C). Pod 60 °C je u bílého prádla potřeba do bubnu přidat ještě tzv. aktivátor.
Ten si vyrobíte smícháním 50 g TAEDu na 1 kg perkarbonátu sodného. Dávkuje se poté v množství 1 – 2 lžic na jedno praní.
Do každého praní je ještě třeba přidat do přihrádky pro aviváž panáka obyčejného octa. Octového odéru kolem vašeho oblečení se ale bát nemusíte.
A to je celá věda. : )
Pár postřehů a tipů závěrem:
- od té doby, co používám tenhle prášek (nebo jiné ekologické), které výrazně nevoní, si už neumím představit prát v konvenčních pracích gelech nebo prášcích. A i když to zní spíš jako laciný reklamní slogan, je pravda, že mně teď stačí projít v obchodě kolem regálu s prášky a úplně mě ten odér praští do nosu a rozbolí hlava. Takže s tím, že prádlo nebude vonět výrazně jako chemické luční kvítí, je třeba do začátku počítat a odvyknout si.
- nejsem specialista na prací prášky : ) a vím, že je třeba vyzkoušet, zda bude praní právě s tímto vyhovovat i vám. Já jsem s ním na praní špíny z běžného denního provozu dvou dospěláků moc spokojená. Na výrazné skvrny (trávu, oleje atd.) ho vyzkoušený nemám, ale myslím, že nestačí a bude třeba předem použít ještě něco na odstranění skvrn (např. žlučové mýdlo).
- je třeba pravidelně čistit i pračku, aby se odstranil vodní kámen, zápach, zbytky mýdla či mastnota a pračka se dezinfikovala. Stačí do bubnu pračky nalít lahev obyčejného octa (četla jsem i doporučení o 4 litrech, je tedy třeba vyzkoušet), pustit na 90 stupňů na krátký program a je to. Použít je možné také 0,5 – 1 kg sody na praní, pračku pustit opět na 90 stupňů a délku programu zvolit podle zanesení pračky. Čistit se doporučuje jednou měsíčně a střídat jednou ocet, podruhé sodu.
- pokud budete prát vlnu, hedvábí, fleece a funkční oblečení (nebo se vám jen zkrátka nechce nic vyrábět a zároveň chcete prát šetrně k sobě i svému zdraví), tenhle prací prášek vynechte a zvolte raději jiný, my doma používáme nejraději tento neparfémovaný.