Moučnivka, jinými slovy kandidóza, je infekce vyvolaná kvasinkami rodu Candida, která postihuje zejména kůži a sliznice. Candida patří mezi houby, které žijí mimo jiné také v dutině ústní. Za určitých podmínek se pomnoží a vyvolává chorobné stavy.

Mezi příznaky orální kandidózy patří bílé povlaky na jazyku, tvářích či patře, může se šířit až do hltanu, výjimečně i do žaludku. Moučnivka má navíc tendence se neustále vracet a zbavit se jí trvale obvykle není jednoduché. Tento případ ukazuje, jak po správném homeopatickém léku moučnivka trvale zmizela v rámci dnů i s ostatními doprovázejícími příznaky.

Zápis případu z 22.2.2016

Holčičku již týden sužuje moučnivka na jazyku a chrapot bez jakýchkoliv dalších příznaků, jako jsou například rýma či horečka. I ve zdravém stavu je velmi horkokrevná (3). Když je jí teplo, potí se výrazně na týlu hlavy (3). Celkově špatně snáší růst zubů (2) a je u toho vždy hodně uplakaná. Z příkrmů byla ze začátku hodně nadšená, ale nyní je už 14 dní odmítá a chce jíst jenom sladké batáty (2). Když do nich maminka přidá trochu masa, už jídlo odmítá.

Od narození má problémy se zažíváním, velmi často mívá ve stolici nestrávené kousky jídla (3). S kojením nikdy žádné problémy nebyly, odmalička hodně a ráda pije mateřské mléko. Maminka ještě udává, že poslední dny jí přijde bledší než obvykle (2).

Lék a ředění

Calcarea carbonica je v tomto případu similimem, protože není nic, co by lék kontraindikovalo. Zároveň je tady přítomna celá řada klíčových symptomů právě tohoto léku:

  • Pro děti, které potřebují Calcareu carbonicu, je typický obtížný nebo opožděný růst zubů a také pocení v cervikální oblasti hlavy.
  • Calcarea carbonica je známá jako lék pro zimomřivé lidi, kteří mívají studené končetiny (ruce i nohy). Z toho důvodu jsou nuceni chodit dokonce spát v ponožkách, které si ale v noci opět sundávají kvůli opačnému problému – je jim na ně pak po prohřátí naopak horko. U dětí v obraze Calcarey carbonicy platí výjimka, protože do věku 7 let bývají často horkokrevné.Přesně takto to píše G. Vithoulkas ve své Materii medice Vivě: „U miminek Calcarea carbonica neočekávejte, že budou zimomřivá. V tomto věku jsou horkokrevná a mají tendence se přehřívat. Stávají se neklidnými a během noci se odkopávají (stejně jako Sulphur nebo Pulsatilla). Až později, po věku 7 let, se tyto děti začnou projevovat obvyklou zimomřivostí, kterou u Calcarey carbonicy známe.“
  • Chuť na sladké je obecně u dětí velmi obvyklá. Nicméně u této holčičky se chuťové preference v posledních dnech změnily ke sladké chuti velmi výrazně, protože cokoliv jiného než batáty (tedy sladké brambory) odmítá jíst. Pro Calcareu carbonicu je také typická averze k masu, což maminka dokládá tím, že ve chvíli, kdy jí k batátům přidá i maso, jídlo okamžitě odmítá.
  • Velmi častým ukazatelem, který nás navede ke Calcaree carbonice, jsou také nestrávené kousky jídla ve stolici.
  • Pro Calcareu carbonicu je typická také bledost obličeje a bíle potažený jazyk (což je sice u moučnivky klinicky běžný symptom, ale v tomto případě doplňuje celkový obraz léku).

Sulphur má ve svém obraze výraznou horkokrevnost, stejně tak pocení na hlavě. Je to jeden z léků, který může být indikovaný u problémů s prořezáváním zubů a jako klíčová je u něj známá i chuť na sladké. Sulphur ale ve svém obraze nemá klíčový symptom, který je u holčičky velmi výrazný, konkrétně nestrávené kousky jídla ve stolici.

Silicea v případu pokrývá pocení v zátylku, které je jejím klíčovým symptomem. Kromě dalšího symptomu – obtížného prořezávání zubů – však tento lék případ čistě nepokrývá. Siliceu tedy nelze spolehlivě potvrdit a s jistotou předepsat.

Případ tedy nejlépe pokrývá lék Calcarea carbonica 200C, proto byla podána v rozdělené dávce pouze v jeden den 4 × 3 kuličky (ráno, v poledne, odpoledne a večer).

Kontrola 24.2.2016 (2 dny po léku)

Po rozdělené dávce léku zmizely veškeré příznaky, které měla (chrapot, moučnivka) a navíc se zlepšila i psychicky. Její maminka udává, že jí dcera přijde i celkově veselejší a spokojenější.

Kontrola 24.11.2016 (9 měsíců od poslední dávky léku)

Po celou dobu byla zdravá, nyní se jí ale objevila svědivá vyrážka po těle, která byla diagnostikována jako alergická reakce na „smoothie“ z většího množství ovoce a ořechů, na které nebyla dosud tolik zvyklá. Vyrážka se malinko zhoršuje koupáním a projevuje se hlavně tím, že má po celém těle výrazně hrbolatou kůži (3). I když není moc oblečená, potí se stále velmi výrazně v zátylku (3). Před čtyřmi dny byla s rodiči čtyři dny mimo domov a za celou dobu se nevyprázdnila (3).

Lék a ředění

To, že je některý lék indikovaný u všech potíží, které se v životě člověka objeví, se zdaleka neděje ve všech případech, protože takto je tomu pouze v malém procentu případu u lidí v té nejvyšší úrovni zdraví. U velmi zdravých dětí (ale i dospělých) ve vysokých úrovních zdraví se stává, že jeden lék může být indikovaný v průběhu života vícekrát, přestože se objeví problémy zcela odlišného rázu.

A nejinak tomu bylo právě v tomto případě. Vyrážka na kůži, která způsobuje její výraznou tvrdost a hrubost, je typická pro Calcareu carbonicu. Stejně tak jako pocení v zátylku, které má holčička dlouhodobě, a také sklon k zácpám, které se v poslední dny objevily a jsou pro Calcareu carbonicu klíčovým symptomem.

Případ nejlépe pokrývá lék Calcarea carbonica 200C, proto byla podána opět v rozdělené dávce pouze v jeden den 4 × 3 kuličky (ráno, v poledne, odpoledne a večer). Po ní vyrážka v rámci dnů mizela ve směru, který je u kožních potíží po správně podaném léku žádoucí – tedy odshora dolů, kdy příznaky zmizí nejdříve např. ze zad, rukou a nakonec z nohou. Je to jeden z Heringových zákonů, podle kterých se pozná, zda je reakce na lék v pořádku či nikoli.

Kontrola 18.5.2017 (půl roku po poslední dávce Calcarey carbonicy)

Byla úplně zdravá až do dnešního dne, když se objevil akutní suchý kašel s vysokými horečkami nad 39 °C, které měly velmi náhlý nástup. Navzdory vysoké tělesné teplotě se ale nepotila (3) a neměla ani žízeň (3).

Lék a ředění

Existují léky, které jsou ke Calcaree carbonice komplementární, jinými slovy bývají často indikovány jako další v řadě a vzájemně se doplňují. U dětí, které potřebují Calcareu carbonicu v chronickém stavu, je často v akutních případech indikován lék Belladona. V tomto případě na ni ukazují tři výrazné symptomy, které má tento lék v materii medice:

  • vysoká horečka, která přijde náhle
  • navzdory vysoké tělesné teplotě chybí pocení
  • bezžíznivost.

Belladona byla podána v potenci 1M. U tohoto léku je povětšinou potřeba sáhnout po vyšších ředěních, které často přinesou rychlou úlevu. Takto to bylo i v tomto případě. Do pár hodin po podání Belladony byla dívenka bez horečky a zlepšila se také příčina horečky – tedy kašel. Ten se zmírnil a rychle se změnil ze suchého na vlhký.

V takovém případě nedojde pouze k potlačení horečky (jako za pomoci antipyretik – tedy konvenčních léků na teplotu, které ji sníží pouze jako jeden separovaný symptom bez ohledu na celkový stav), ale k jejímu vyléčení a celkovému ozdravení organismu. Lék nebylo třeba již dále opakovat.

To, jak si bezpečně poradit s homeopatickou léčbou horečky a na jaké informace se při výběru léku soustředit, je obsahem online kurzu Klasická homeopatie pro maminky s dětmi.