Kde najdete základní informace o tom, jak to funguje v lidském těle
Tento článek vznikl na podnět všech, kteří se mě ptají na to, po jakých srozumitelných zdrojích informací sáhnout v případě, že se chtějí naučit základy fyziologie (tedy toho, jak naše tělo funguje) a nezacházet přitom do příliš odborných detailů. Protože jsem sama před lety toto téma řešila, dělím se o své tipy i s vámi.
Informace v tomto článku mohou být užitečné nejen pro studenty homeopatie či jiných oborů alternativní medicíny, ale i pro ty, které toto téma zajímá pro jejich vlastní profesní nebo osobní potřebu.
Proč se učit fyziologii, když se věnujete homeopatii?
- budou se vám mnohem lépe učit i obrazy homeopatických léků (materie medika), protože budete chápat, proč se jednotlivé symptomy u konkrétních léků objevují, jakou mezi sebou mají klinickou vazbu, a co znamenají
- lépe pochopíte problémy lidí, kteří za vámi s jejich zdravotními problémy přijdou a budete schopni i lépe stanovit prognózu (samozřejmě s přihlédnutím i na zákonitosti, které znáte z homeopatie)
- naučíte se, které příznaky jsou pro konkrétní diagnózy typické a tím pádem poznáte, co je na daném člověku a jeho projevech zvláštní. Právě to je k předpisu homeopatického léku naprosto esenciální. Například u ekzému je velmi častým projevem svědění zhoršené teplem (protože se vyrážkou zasažená kůže prokrví a tudíž více svědí). Když pak budete mít případ ekzému, který nesvědí nebo je svědění horkem zlepšené (např. u léku Rhus venenata je pro ekzém klíčové, že se svědění zlepší spařením zasažené kůže horkou vodou), budete vědět, že toto jsou pro ekzém zvláštní a netypické příznaky, které případ individualizují a jsou pro vás při předpisu léku tedy velmi důležité.
Kde začít?
Dnešní doba poskytuje velmi širokou škálu možností, jak se ke spoustě informacím dostat z pohodlí domova. Spousta videí vysvětlujících funkce lidského těla ve zdraví i nemoci je dostupných i na Youtube, takže se dají poslouchat třeba i z telefonu cestou v autě. Z mé zkušenosti jsou ty srozumitelnější a snáze pochopitelné v angličtině, ale i v češtině lze najít velmi pěkně zpracovaná videa, ze kterých se dá dané téma pochopit. Další český web, který mohu doporučit, jsou Wikiskripta.
Kdo hledá informace pohromadě a chce si v tomto směru udělat základní kostru, aby na ni pak případně navázal dalšími odbornějšími zdroji, mohu doporučit:
1. Knihy
Lidské tělo – Ilustrovaný průvodce jeho strukturou, fungováním a poruchami – Steve Parker
Dlouho jsem na českém trhu hledala knihu, která by byla zpracovaná srozumitelně a přehledně i pro začátečníka. Před pár lety se mi dostala do rukou tato, která je dle mě pro základní přehled jednou z nejlepších.
Proč ji doporučuji?
- je psaná srozumitelným jazykem, nevyskytují se v ní často odborné latinské (případně řecké) výrazy, jen sem tam se nějaký objeví, ale je vedle něho napsaný i český výraz
- najdete v něm vždy základy fungování konkrétního orgánového systému (např. nervového, trávicího, respiračního atd.) a na konci kapitoly jsou vždy uvedeny nejdůležitější nemoci, které tento systém postihují spolu s jejich vysvětlením i typickými klinickými projevy
- je barevná, má oku lahodící zpracování a z obrázků a schémat člověku v hlavě utkví mnohem více než z prostého černobílého textu, obzvláště pokud máte fotografickou paměť.
Somatologie – Ivan Dylevský
Druhou knihou, kterou je možné použít pro úplné základy, je Somatologie od Ivana Dylevského. Neobsahuje už tolik přehledných barevných obrázků, protože je černobílá, ale to nic nemění na tom, že se pro účely získání základů fyziologie též dá použít.
Primárně je určená pro zdravotnické školy nebo bakalářské studium. Sem tam se v jejím textu nějaký odbornější výraz objeví, ale na konci každé kapitoly je vždy slovník, který dané pojmy vysvětluje. Je ale černobílá, takže vás na první pohled zřejmě neuchvátí tolik jako ta první 🙂
2. Živé kurzy
Hned na úvod přiznávám, že tento Kurz člena první pomoci patří do nabídky kurzů školy mého muže (Prague College of Classical Homeopathy) a je primárně určený pro studenty homeopatie, kteří nemají zdravotnické vzdělání. To, že ho tady zmiňuji, ale není jen “nenápadně” podsunutá reklama s cílem vás na kurz lacině nalákat.
Zmiňuji ho proto, že jsem ho nejen sama kdysi před lety absolvovala a byla z něj nadšená, ale také kvůli tomu, že jsou s ním i ostatní jeho absolventi moc spokojení (nebo to alespoň říkají) 🙂 Jeho osnovy jsou zpracovány tak, že tento dvouletý kurz je opravdu velmi obsáhlý, plný užitečných informací z oblasti fyziologie těla, ale i první pomoci. A věřte, že správně a rychle poskytnutá (byť laická) první pomoc může skutečně zachránit život i usnadnit i následnou práci zdravotníků.
Navíc se na tomto kurzu potkáte i s člověkem, který svoji práci opravdu miluje a skvěle ji odvádí. Takové lidi já z celého srdce ráda zpropaguju, aniž by si o to vůbec sami kdy řekli. Jmenuje se Jirka Majstr a dělá případně i užitečné a nedocenitelné kurzy první pomoci pro rodiče malých dětí.
O dalších doporučených zdrojích, které zacházejí do větších detailů anatomie či fyziologie, si povíme zase příště. 🙂
S láskou
H.