Pro jarní očistu použijte místo homeopatických léků byliny
Játra mají v našem těle nezastupitelný význam. Kromě toho, že jsou zásobárnou vitamínu B12 a vitaminů rozpustných v tucích (A, D a K), jsou jedním z našich hlavních detoxikačních orgánů – zachycují a zneškodňují jedovaté látky v těle. Na jaře na nás ze všech stran útočí detoxikační kúry a očisty za pomocí různých přípravků. Mezi často doporučované se řadí také homeopatické léky. Dají se však při jarní detoxikační kúře skutečně efektivně použít?
V různých článcích se dočtete o celé škále homeopatických léků, které můžete použít při jarní očistě právě pro podporu jater. Na úvod je třeba říct, že tyto články vychází z francouzského směru homeopatie, ne z klasické homeopatie, kterou německý lékař Hahnemann vynalezl. Tam na žádná univerzální doporučení ohledně drenáží či jarní detoxikace nenarazíte, protože jsou v rozporu se základními principy homeopatie. A nenajdete o nich zmínku ani v zakládající knize celé homeopatie – Organonu léčebného umění. V něm dokonce Hahnemann před rutinním podáváním léků, aniž by bylo přihlíženo k individualitě každého z nás, v několika paragrafech naopak varuje.
Homeopatie totiž primárně detoxikační metoda není, i když se reakce na léky někdy průběhu detoxikace podobat mohou (protože se podání správného léku se v rámci správné reakce může objevit tzv. prvopočáteční zhoršení například v podobě vyrážky, zvýraznění únavy a spavosti či třeba rýmy). Použití homeopatických léků se však od používání klasických konvenčních léků nebo různých bylinných preparátů určených “na něco” významně liší.
Bylinky a homeopatické léky nejsou to stejné
Fytoterapie (bylinnná léčba) a homeopatie jsou dva zcela odlišné terapeutické systémy. Bylinky dodávají tělu určité spektrum látek a lahodí konrétním orgánům či jsou cílené na určité zdravotní obtíže. Například ostropestřec mariánský je známý svým pozitivním vlivem na játra. Pokud jej tedy budeme užívat, můžeme tím nejen zjara svým játrům udělat dobrou službu. Kopřiva je zase proslulá močopudným účinkem a také tím, že stimuluje látkovou výměnu. To samé ale neplatí o homeopatických lécích! Není možné uvažovat tak, že stejného efektu můžeme docílit užíváním ostropestřce či kopřivy v podobě homeopatického léku a domněle tím v těle navodit proces detoxikace.
A proč by ne?
V homeopatii neexistují léky posilující játra u všech lidí stejně. Mezi stovkami léků ani nenajdeme univerzální léky vhodné pro jarní detox. Není to možné z principu fungování celé metody. Pokud se tedy potýkáte s jarní únavou a chcete s ní zatočit pomocí homeopatických léků, řešením je, aby vám klasický homeopat našel lék přímo pro vás, tzv. na míru v závislosti na vašich individuálních symptomech.
Homeopatie je totiž především metoda, která nás odlišuje jeden od druhého a ke každému člověku (či zvířeti) přistupuje individuálně, i když se jedná o jeden stejný problém – například zmíněnou únavu. Navíc klinických příčin pro ni může být hned několik, nejen oslabená játra.
U lidí, kteří ale oslabená játra mají, bývá často indikován např. lék Lycopodium. Ti, u nichž únavu ale skutečně a trvale lék Lycopodium odstraní, musí mít i další klíčové symptomy tohoto léku. O Lycopodiu je známé, že únava je nejhorší odpoledne mezi 16-20 hodinou, objevuje se velmi výrazná chuť na sladké a symptomy (například vyrážky) převažují na pravé straně těla. Podobné je to s lékem Chelidonium, který také významně zasahuje játra, ale je u konkrétního člověka indikován zase odlišným spektrem příznaků. K účinnému předpisu homeopatického léku tedy nestačí pouze informace, že má dotyčný z nějakého důvodu “oslabená játra.”
Co se stane, když rutinně užíváme homeopatické léky bez ohledu na individualizaci
Pokud budete s cílem navození detoxikace užívat některý homeopatický lék, který ale bude předepsán “naslepo” a nebude tím správným, mohou nastat 2 situace:
1) pokud na lék budete dostatečně citliví a užívat jej opakovaně, můžete na sobě udělat tzv. proving (zkoušku homeopatického léku), což znamená, že se u vás objeví symptomy, které konkrétní lék u nemocného člověka léčí
2) nestane se vůbec nic, protože lék žádným způsobem nerezonuje s vaším organismem.
Jak tedy na jarní detoxikaci?
Pokud netrpíte skutečně chronickou únavou, kterou je potřeba cíleně řešit, ale chcete svému tělu „jen“ prospět, dodat mu vitamíny a minerály a využít bohatství, které nám na jaře příroda nabízí, namísto do lékárny vyražte s košíkem do přírody na sběr bylin. Můžete si z nich pak udělat třeba tento zdravý zelený nápoj, který je plný chlorofylu.
S láskou
H.