Přestože se v českých porodnicích s homeopatií prakticky nesetkáte, mohou být homeopatické léky u porodu skvělým pomocníkem. Aby však byl předpis léku pro vás v tento životní okamžik skutečně přínosný a účinný, musí být nejdříve splněny 2 podmínky. Jaké to jsou?

1. Homeopatické léky před porodem neužívejte preventivně

Byť jsem se u vlastního porodu před pár měsíci na vlastní kůži přesvědčila o tom, že ani poctivá předporodní příprava nemusí k vysněnému průběhu porodu stačit a vše může dopadnout zcela jinak než ty nejtajnější představy, je jistě přínosné být informovanou rodičkou, která ví, co od porodu očekává, co si přeje a čemu se chce vyhnout.

Připravovat se na co nejhladší a nejbezpečnější průběh porodu se lze různými způsoby. Můžete u lékaře podstoupit podrobné screeningy, které pomohou odhalit případnou patologii a vy pak dle toho můžete zvolit co nejbezpečnější místo porodu. Dnešní doba stejně tak nabízí hojné možnosti předporodních kurzů, díky kterým budete vědět, co vás u porodu čeká, protože pochopíte jeho fyziologii. 

Můžete i meditovat, cvičit těhotenské cviky nebo sbírat síly na porod zvýšeným odpočinkem, o který si tělo ke konci těhotenství často řekne i samo. Těsně před porodem pak můžete využít benefity doporučované trojice – čaje z maliníku, mlsání datlí a mletého lněného semínka. 

Užívat ale preventivně homeopatické léky před porodem se vám vyplatit nemusí. Proč? 

Přestože takových rad je plný internet, z principu předepisování homeopatických léků jejich preventivní užívání není možné. Je tomu tak proto, že pro předpis homeopatického léku potřebujete mít nejdříve nějaké symptomy (příznaky). A těhotná (tedy ještě “nerodící” žena) žádné patologické příznaky porodu z logiky věci nemá.

Nelze tedy jednoznačně říci, že pokud například vaší kamarádce pomohla po porodu Arnica montana, vám bude stačit tento lék užívat preventivně již před porodem a stejným obtížím se díky tomu vyhnete. Každý předpis homeopatického léku musí splňovat ještě jednu důležitou podmínku a tou je individualizace – předpis léku každé ženě “na míru”. 

Je třeba mít na paměti, že homeopatika jsou léky. Nejde o cukrové kuličky, které je možné mlsat, jak se nám zrovna zlíbí, byť se tak často bohužel děje. 

Zkuste si představit stejnou situaci s konvenčními léky, u kterých je to v tomto ohledu podobné. Užívala byste již v době těhotenství preventivně léky proti bolesti (analgetika) kvůli obavám z toho, že vás bude bolet jizva po epiziotomii (nástřihu hráze při porodu), přestože by zatím k žádnému poranění nedošlo? Brala byste preventivně antibiotika ze strachu z mastitidy (zánětu prsní žlázy), která se může objevit u kojící ženy? Určitě ne, protože užívání léků v případech, kdy nemáte žádné obtíže, nedává vůbec smysl. A úplně stejné je to s homeopatiky. Pokud ještě nenastaly problémy, není tím pádem ani co léčit, na co podávat lék a následně vyhodnotit jeho reálný efekt.

Existují navíc také léky, jejichž preventivním užíváním před porodem, si můžete jeho průběh dokonce zhoršit. Například si u něj nesprávným užíváním homeopatik zvýšit krvácivost, která je samozřejmě nežádoucí. 

2. Homeopatický lék je potřeba volit přímo na míru podle příznaků

U porodu je to stejné jako ve všech ostatních klinických situacích – homeopatický lék je nutné vybírat pro každou ženu zvlášť s ohledem na její individuální příznaky

Bohužel je toto určitá limitace využití homeopatie u porodu, protože si nelze dopředu připravit pár univerzálních homeopatik “na porod, který nepostupuje” či “na porod, který se ne a ne přirozeně spustit” a v případě jedné z komplikací tento lék jednoduše užít. Musíte mít u sebe  (či alespoň na telefonu) buď v homeopatii kvalitně vzdělanou porodní asistentku nebo homeopata, který posoudí váš aktuální stav a zvolí lék přímo podle symptomů (a nikoliv podle intuice!).

U výše zmíněného nepostupujícího porodu se mohou objevit například symptomy Chamomily, která může v takové situaci mít nejvíce výrazný symptom silnou podrážděnost a agresivitu. Rodička, která tento lék potřebuje, může kvůli tomu během porodu házet i věcmi. Naopak Pulsatila je v takové situaci vyloučena (kontraindikována), protože ta není během bolesti u nepostupujícího porodu agresivní, ale naopak plačtivá a dělá ji dobře útěcha. Causticum má zase  u nepostupujícího porodu přítomné silné obavy o dítě nebo je rodící žena, která tento lék u porodu potřebuje, měla již během těhotenství spolu s tím mimovolným únikem moči. (1)

Při využití homeopatických léků v oblasti porodnictví je potřeba zvážit také to, zda je vůbec v jejich možnostech konkrétní stav ovlivnit, protože i homeopatie má samozřejmě své limity. Může se totiž stát, že hladkému průběhu porodu a působení léku brání nějaká mechanická příčina, kterou je potřeba odstranit vnějším zásahem a homeopatií toho moc nezmůžete. To, o jakou situaci například může jít, se dozvíte níže. Zažila jsem si ji totiž já sama na vlastní kůži.

Jaká je má zkušenost s homeopatií během porodu

Mé těhotenství probíhalo zcela fyziologicky. Nedoprovázely ho žádné významnější potíže až na silné nevolnosti v jeho počátku, které se rozhodně nedaly nazvat ranními jako spíše celodenními. Díky nim jsem státnicovala s igelitovým sáčkem, lahví studené vody a suchým rohlíkem v kabelce.

Všechna vyšetření ale vyšla na jedničku, já se s ničím chronicky neléčím, neberu trvale ani žádné léky a nebyl tedy důvod k obavám z toho, že by se u porodu mohla odehrát nějaká komplikace. Dokonce si troufám říci, že jsem se na něj svědomitě připravovala, po večerech pročítala různé knihy a články a navštívila i celovíkendový předporodní kurz. 

Nakonec bylo ale téměř vše úplně jinak, než jsem si vysnila.  

Celá první doba porodní, kdy se účinkem kontrakcí zkracuje a otevírá děložní hrdlo, sice trvala 10 hodin, ale postupem času jsem se s kontrakcemi naučila pracovat – v mém podání to znamenalo je nahlas prodýchávat, ómovat a v pozdější fázi i nadávat. 🙂

V druhé době porodní (té vypuzovací, kdy se již rodí samotné dítě), se však ukázalo, že našemu dítěti se na svět vůbec nechce, protože porod přestal postupovat a mně slábly kontrakce.

Požádala jsem svého muže Petra, aby mi dal homeopatický lék. Předepsal mi Caulophylum, protože se u mě objevila následující kombinace symptomů tohoto léku:

  • nepostupující porod
  • vyčerpání (už jsem se cítila opravdu na hranici sil)
  • proměnlivost nálad (ta se u mě projevovala jako časté střídání mých požadavků směrem k té nejtrpělivější dule, kterou jsem si u porodu mohla přát. “Otevři, prosím, okno” se za pár minut změnilo na “zavři, prosím, okno”, načež jsem ho za chvíli chtěla opět otevřít).

Kontrakce se po podání několika dávek léku opět “krásně” nastartovaly a dokonce se konečně objevily přesně ty finální, které již vedou k vypuzení dítěte. Byly velmi silné a já se radovala, že bude konečně brzy konec. Často takových kontrakcí stačí jen pár na to, aby miminko již bylo na světě. Potud odvedla homeopatie úžasnou práci, protože díky správnému léku porod začal opět přirozeně bez jakéhokoli dalšího zásahu plynout. 

Dokonce si pamatuji, že po první dávce Caulophyla jsem v sobě navzdory délce porodu cítila navíc i hřejivý klid a lehkost, což se stává právě v případě správně zvoleného léku. Jenže našemu miminku se na svět ani tak nechtělo a kontrakce časem opět slábly.

Jsou totiž situace, kdy i přesto, že se podá správný lék, nemůže vykonat svoji práci, protože tomu brání nějaká mechanická příčina – v našem případě pupečníková komplikace a dítě celé omotané pupeční šňůrou. V důsledku toho mělo krátký pupečník, což mu bránilo sestoupit do nižší úrovně pánve a právě to bylo příčinou nepostupujícího porodu. Jednoduše řečeno by se samo přirozeně narodit nemohlo, protože krátký pupečník byl jakousi blokádou, kterou bylo potřeba odstranit vnějším zásahem.

Nejdříve mi byl aplikován syntetický oxytocin, který kontrakce uměle zesílil, takže se objevily v silnější a častějí podobě, ale dítě stlačily níže. V důsledku krátkého pupečníku se pak objevil pokles srdečních ozev (nedostatek kyslíku) a zakalená plodová voda značící, že se dítě dostalo do stresu. Z toho důvodu bylo nutné rychle zasáhnout vakuumextraktorem (vexem). Díky skvěle sehranému porodnímu týmu bylo miminko během chvilky venku.  

Mrzí mě, že jsme spolu byli kvůli rizikovému poporodnímu stavu ochuzeni o bonding a mé dítě o možnost dotepání pupečníku, protože ihned po porodu musela proběhnout krátká resuscitace. Necítím ale uvnitř sebe pocity zklamání, protože vím, že jsem celé těhotenství dělala maximum pro to, aby porod probíhal co nejhladčeji a podle mých představ. Jen tomu z nějakého důvodu bylo jinak. 

Navíc jsem měla velkou radost, že i bez bondingu se krásně nastartovalo kojení i láska z mé strany k tomu malému drobečkovi v inkubátoru, kterého jsem u sebe měla až následující den. 

Nicméně má zkušenost je důkazem toho, že oba dva přístupy, tedy jak homeopatie, tak i konvenční medicína mají své silné a slabé stránky a využitím předností obojího lze pacientovi přinést skutečný prospěch. A já sama jsem vděčná za to, že jsem rodila v době, která právě tyto možnosti nabízí. 

P.S. Na poporodní poranění ráda doporučuji zelený jíl. Sama jsem měla problém s hojením nástřihu hráze a po jeho aplikaci se ranka začala velmi rychle zatahovat. Jíl má totiž adstringentní (svíravé) účinky, stahuje okraje rány k sobě a právě tím pomáhá rány hojit.

  1. Zdroj: Mentoring club, Přednáška o využití homeopatie při nepostupujícím porodu