První mléčné zuby se u dětí začínají prořezávat kolem 6. měsíce. Toto období končí přibližně ve dva a půl roce. Některé děti jej prožívají více intenzivně a je pak náročné nejen pro ně samotné, ale i pro pečujícího rodiče.

Příznaky prořezávání zubů

Škála příznaků u růstu zubů je pestrá. Některé děti chtějí neustále konejšit, špatně spí, vyžadují časté kojení. Mohou odmítat jíst, celé dny si něco dávají do úst, více sliní, mohou mít zvýšenou teplotu či horečku nebo průjem. 

Právě v takové situaci stále více maminek sahá po homeopatické pomoci. 

Jak při homeopatické samoléčbě postupovat

Předpis léku je v homeopatii vždy individuální záležitost. Rady typu: „Nám na zuby zabral tento lék, kup si ho také“, nemusí tedy ve vašem případě vůbec přinést požadovaný efekt.

Taková doporučení plynou z toho, že jsme zvyklí používat přípravky na konkrétní zdravotní problém. Jednoduše pohlížíme na homeopatické léky stejně jako na ty konvenční. Ty jsou rozděleny podle jednotlivých indikačních skupin. Např. léky určené k úlevě od horečky při růstu zubů se nazývají antipyretika. Z této skupiny pak lékař či lékárník doporučí jeden konkrétní lék s cílem potlačit horečku.

Homeopatie ale takovéto indikační skupiny nezná. Neexistují homeopatika určená na konkrétní zdravotní problém, vždy je ale nejlepší lék pro konkrétního člověka. V homeopatii tedy neexistuje žádná indikační skupina „homeopatických léků na horečku“. 

Vždy je potřeba vybrat lék individuálně zvlášť pro každého, kdo horečkou trpí. Homeopat tedy nevolí lék na horečku při růstu zubů, ale lék pro jedno konkrétní dítě, které má horečku u růstu zubů.

Jak poznat, že vaše dítě potřebuje Chamomillu

Nejvíce známým homeopatickým lékem, po kterém je možné u růstu zubů a s tím spojených problémů sáhnout, je Chamomilla. Není jediný, který lze použít. Je ale pravda, že tento lék bývá v této situaci indikovaný často. 

Prof. Vithoulkas ve své Materii medice Vivě o tomto léku píše, že „pokud je Chamomilla indikovaná, téměř zázračně uklidní dítě během několika minut.“

Prořezávání zubů dásněmi je spojeno s bolestí a děti, které potřebují v tomto období právě Chamomillu, jsou k ní velmi citlivé. Vnímají ji s mnohem větší intenzitou, jejich organismus neprodukuje dostatek opiátů, které přirozeně tlumí bolest. To vede k výraznému vzteku, který je pro Chamomillu tak typický. 

Dítě často něco chce, a když to dostane, odhodí věc zase pryč a chce jinou. Úlevou od bolesti, kterou děti v obrazu Chamomilly vyhledávají, je houpání, které je jako jediné zklidní a působí téměř zázračně. Při houpání pravděpodobně dochází k tomu, že rytmický pohyb těla pomáhá tělu při produkci látek, které se podílejí na snížení bolesti, a proto jej dítě vyžaduje. 

Typické pro děti, které potřebují v tomto období Chamomillu, je také to, že si často dávají do pusinky sklenici se studenou vodou a snaží se jí dotýkat dásní, protože chlad jim dělá na bolestivé oteklé dásně dobře.

Mimo to má lék Chamomilla ve svém obraze řadu dalších příznaků, které mohou být přítomné, např. to, že má dítě jednu tvář rudou a druhou bledou, výraznou žízeň, zhoršení kolem 9 hodiny večer. Zhoršení přichází také v 9 hodin ráno, zatímco během dne se dítě často cítí dobře.

Co očekávat po podání správného homeopatického léku

Představme si případ, kdy je indikovaná Chamomilla. Máme před sebou řvoucí nespokojené dítě, které budí dojem, že ani samo neví, co chce, v noci nespí, má zvýšenou teplotu nebo horečku, neustále se vzteká a jediné, co jeho stav zlepší, je houpání, ať už na gymnastickém míči nebo v náručí. 

K tomu má oteklé dásně a výrazně sliní, což vzbudí silné podezření, že v pozadí těchto stavů stojí růst zubů. 

Co se má po podání správného léku stát? Je nezbytně nutné posuzovat jeho celkový stav. Chamomilla totiž není podána pouze na bolest, ale s ohledem na všechny příznaky, které dítě má. 

Cílem tedy je, aby se dítě zlepšilo celkově a růst zubů snášelo lépe. Je tedy třeba, aby se zklidnilo, co se týče psychiky (nebylo vzteklé), začalo lépe spát, zmírnila se bolestivost dásní a citlivost k bolesti a aby poklesla horečka či zvýšená teplota do normálu.

Případ Chamomilla z mé praxe

Pojďme se podívat na jeden případ růstu zubů, kde byla indikována právě Chamomilla.

Jednalo se o 2 letého chlapečka, kterému dle slov maminky již skoro 2 měsíce rostly zuby. Byl už dlouho nespokojený, bezdůvodně se vztekal, měl rudé tváře a slinil. Několik dnů měl zvýšenou teplotu doprovázenou kašlem, rýmou a průjmem. V noci se jeho stav vždy zhoršil a křičel.

Vidíme kombinaci hned několika klíčových symptomů Chamomilly:

  • onemocnění během růstu zubů (děti Chamomilla prořezávání zubů snášejí velmi špatně)
  • zhoršení v noci (celou noc prokřičel – děti Chamomilla při pláči doslova řvou, není to mírný pláč, jako vidíme např. u Pulsatilly)
  • nespokojenost a vztek (jedním z klíčových symptomů Chamomilly je právě iritabilita nervového systému projevující se vztekem)

Lék a ředění

Podali jsme lék Chamomilla 15 C (vyšší ředění neměla maminka k dispozici).

Reakce

Obraz symptomů byl velmi čistý, proto bychom mohli sáhnout po vyšší potenci (200C). Neznamená ale, že se akutní situace nedá za pomoci nižšího ředění zvládnout, jenom je nutné lék častěji opakovat. Dostal lék v dávce 3 globule co 2 hodiny.

Během pár hodin mu teplota klesla a psychika byla o 70 % lepší. V noci pak spal 12 hodin v kuse, probudil se jenom jednou. Další den byl už bez bolesti dásní a bez teploty.

U růstu zubů může být indikována i řada dalších léků. Jak u dítěte poznat, který lék potřebuje, na co se při výběru léku soustředit, podle čeho poznat, jaké ředění v konkrétním případě použít a podle čeho jednoznačně poznat, zda je reakce správně, se naučíte v online kurzu Klasická homeopatie pro maminky s dětmi.