Zubní pasty, co homeopatikům nevadí
Když užíváme homeopatické léky, jedno z doporučení, které se nám od homeopata dostane, je vyhnout se jejich antidotům, tedy tomu, co jejich účinek narušuje. Největším je bezesporu káva a kofein obecně, ale také mentol, který se přidává do většiny zubních past. Ví se, že vadí speciálně některým lékům (Natru muriaticu ve všech stupních ředění), ale vždy je lepší se pro jistotu mentolu vyhnout v každém případě. Najít ale zubní pastu, která odpovídá našim požadavkům může být těžké.
Naštěstí se na našem trhu najde již několik takových, které vaše požadavky umí splnit. Rozhodla jsem se prozkoumat trh a přináším tipy na 5 zubních past (pro děti i pro dospělé), které jsou při užívání homeopatických léků vhodné a jsou dostupné v kamenných prodejnách, takže nemusíte platit poštovné při objednání z e-shopů (případně se dají na kamennou prodejnu objednat a bez poštovného vyzvednout). Cena některých z nich je poměrně vyšší, ale příjemným bonusem vám může být i to, že právě ty dražší jsou bez fluoru, což ocení nejen alergici, ale i ti, kteří se této složce snaží vyhýbat.
Na úvod článku chci ještě dodat, že článek není sponzorovaný a není to tudíž žádná skrytá reklama, pouze předkládám svůj osobní názor a zkušenost, která mě naučila vyrábět si i zubní pastu vlastní, na jejíž výrobu najdete návod v druhé části článku.
Které zubní pasty se teda použít?
Zubní pasta HERBADENT HOMEO (100 g)
Jedná se o bylinnou zubní pastu bez fluoru a mentolu, kterou vyrábí česká firma. Obsahuje řepík, heřmánek, šalvěj, mochnu, hřebíček, fenykl a ženšen. Doporučuje se také pro použití u dětí, které by pastu mohly polknout.
Chuť: tahle pasta si získá příznivce u všech, co mají rádi sladké, protože má takovou příjemnou nasládlou bylinkovou chuť.
Cena: pořídila jsem ji přes e-shop lékárny Dr. Max a nechala si ji bez poštovného poslat přímo na kamennou prodejnu, stála mě 135 Kč.
Zubní pasta LAVERA (75 ml)
Tohle je má nejoblíbenější zubní pasta od značky Lavera. Je bez fluoru a fosfátů, doporučuje se při extrémní citlivosti zubů a dásní, při alergiích na fosfáty a fluorid. Nese označení BIO a VEGAN. Obsahuje přírodní karvonový olej, který se má postarat o svěží dech.
Chuť: zubní pasta obsahuje mořskou sůl, takže je její chuť lehce slaná, což je mi příjemné.
Cena: v drogerii DM jsem ji kupovala za 134 Kč.
Zubní pasta WELEDA (75 ml)
Tato pasta od Weledy obsahuje fenykl a výtažek z měsíčku lékařského a myrhy, je s hojivými a protizánětlivými účinky.
Chuť: tato pasta potěší všechny příznivce pendreků, protože chutná velmi podobně.
Cena: pořídila jsem ji přes e-shop lékárny Dr. Max a nechala si ji bez poštovného poslat přímo na kamennou prodejnu, stála mě 119 Kč.
Zubní pasta Elmex (75 ml)
Běžně dostupná zubní pasta od značky Elmex. Obsahuje ale aminfluorid.
Chuť: chuť téhle pasty se velmi těžko popisuje :-), má nasládlou chuť.
Cena: v drogerii DM jsem ji koupila za 95 Kč.
Zubní pasta ALVERDE PRO DĚTI (50 ml)
Značku Alverde mám celkově moc ráda, co se týče pečující i dekorativní kosmetiky. Tahle pasta je bez fluoru, doporučuje se už od prvních zoubků. Nese označení VEGAN.
Chuť: tohle je taková ta pasta, kterou byste nejraději snědli.
Cena: v drogerii DM jsem pořídila za 40 Kč.
A jak na zubní pastu vlastní
Není to nikterak složité a potřebujeme jen pár ingrediencí, záleží, jaká chuť je nám sympatická. Verzí na domácí zubní pasty je více, toto je návod na výrobu její sladké verze se skořicí.
Množství přísad se dá volit podle vlastních preferencí, ale poměr by měl zůstat zhruba zachován. Komu se nechce pasta vyrábět, je možné čistit si zuby samotným kokosovým olejem, který jako bonus zuby i bělí (mám vyzkoušeno a byla jsem sama příjemně překvapena).
Co budete potřebovat?
- 5 vrchovatých lžic kokosového oleje – působí protibakteriálně a přirozeně bělí zuby
- 1 lžíci olivového oleje – na zjemnění konzistence pasty
- 1 lžička jedlé sody
- stévii (sušenou, extrakt nebo v tabletách, které se horkem rozpustí)
- skořici
- pár kapek tea tree oleje – olej z čajovníku je další ze složek pasty, které působí protibakteriálně a pokud ho není moc, výrazně neovlivní chuť či zápach pasty
Postup:
Kokosový olej rozpustíme v hrnci, přidáme ostatní přísady, promícháme a dáme ztuhnout do lednice. Zubní pasta se dá vyrobit i se slanou příchutí přidáním mořské soli (nejlépe té bez protispékavých přísad), která pastě dodá také drsnost. Můžeme si ji podle vlastních preferencí dochutit i bylinkami (např. zázvorem, hřebíčkem, šalvějí) nebo esenciálními oleji (pozor na mátu!). Fantazii se meze nekladou a verzí na výrobu zubních past je hned několik. Uchovávejte ji v uzaviratelné dóze, sklenici nebo plastové nádobce, které v koupelně nehrozí rozbití.