Materia medica je latinský výraz pro knihu, ve které najdeme informace o obrazech homeopatických léků. Je základní výbavou každého homeopata a její studium výzvou studentů homeopatie. Protože, nebudu vám lhát, znát opravdu dobře materii a umět ji v praxi i úspěšně aplikovat je záležitostí na celý život a je potřeba mít k jejímu zvládnutí velké odhodlání.

Na začátku studia může na první pohled materie působit jako obsáhlá změť informací, které si není možné zapamatovat, natož si pak v nějaké klinické situaci umět poradit a správný lék vybrat. Je v nich ale cenné bohatství, které když si osvojíme a naučíme správně ještě v kombinaci s teorií homeopatické léčby používat, máme v rukou (resp. v hlavě) naprostý poklad.

Jaké studijní tipy vám předám?

1. Udělejte si časový plán

Je dobré stanovit si cíl, do kdy se chcete naučit určité množství léků. Ještě důležitější je se ho opravdu držet. Buďte však co nejvíce konkrétní. Zároveň si dávejte reálné cíle, kterých jste s vašimi dalšími povinnostmi, které máme každý jiné, schopni dosáhnout. Když na sebe budete moc přísní, plán nadsadíte a pak jej nedodržíte, povede to k tomu, že se na vše následně z celé frustrace vykašlete úplně.

Vaším cílem tedy může být například naučit se 1 lék denně či týdně, poslechnout si 3 léky, až vaše děti večer usnou nebo 1 přečtená materie medika za 3 měsíce.

S nikým se však neporovnávejte, každý máme vlastní tempo, časové možnosti i mentální kapacitu na to si věci zapamatovat.

2. Najděte si každý den chvilku

Většina lidí začne homeopatii studovat v době, kdy již má vlastní děti, domácnost, zaměstnání. Může tedy být po celodenním kolotoči náročné se jít ještě učit a soustředit se.

Když jsem vloni byla těhotná, mnoho lidí mi říkalo, že mi můj život narozením dítěte “skončí” a nebudu mít čas na to se homeopatii dál věnovat. Ještěže jsem se tím dopředu nijak netrápila! I nyní si totiž mohu přes den najít chvilky, kdy se učit můžu a posouvat se ve znalostech materie mediky dál a dělám to denně – třeba když dítě spí, jsme venku na procházce a já můžu poslouchat nahrávky materie mediky ze školy do sluchátek, která mívám téměř pokaždé s sebou v tašce.

To stejné doma u vaření, žehlení, uklízení, líčení, skládání oblečení, jízdě v autě či čekání ve frontě na úřadech. Může to být třeba jen 10 minut v kuse, ale za týden se to hezky nasčítá a jsou z toho hodiny.

3. Učení si zpříjemněte

Jsem zastánce toho, že činnost, do které se musíme někdy nutit, je potřeba si zpříjemnit, co to jde. 

Když jsem se na vysoké učila na jednu zkoušku za druhou, snažila jsem si celý ten maraton udělat hezčí tím, že jsem si vždy před zkouškovým nakoupila hezké nové propisky, tužky, zvýrazňovače, bloky nebo jen lepicí papírky na poznámky do knih. Je to drobnost, ale i vizuální stránka je důležitá a napomáhá k zapamatování. Navíc je tím pak celé to vypisování, podtrhávání a malování tak nějak příjemnější. Dodnes se toho držím a když mě čeká nějaký nový projekt nebo začínám další větší studijní blok, odměním se pro motivaci něčím hezkým z papírnictví.

4. Studujte léky v souvislostech 

Efektivní studium materie mediky není o jednorázovém biflování informací, které člověk časem zapomene. Je pravda, že materie jsou velmi obsáhlé. Ale není nutné umět o jednotlivých lécích vše slovo od slova, pokud neumíme získané znalosti použít. 

Důležité je učit se léky v souvislostech. Vědět, jaké jsou mezi jednotlivými léky přesné rozdíly a umět z materie extrahovat to důležité a v praxi spolehlivě použitelné.

Například o angíně v obraze léku Lachesis je potřeba vědět, že bolest v krku je pouze nalevo nebo se šíří zleva doprava a dotyčnému vadí těsné kolem krku, podobně jako je tomu u léku Belladona. U Lachesis dochází ke zhoršení bolesti napitím teplého nápoje a ke zlepšení nápoji studenými, což má u angíny také Phytollaca, ale u té je naopak výrazná pravostrannost. Bolest horší na pravé straně má i Lycopodium, ale u lidí, kteří u angíny potřebují Lycopodium, uvidíme pravý opak – bolest v krku se pitím studeného zhoršuje a teplým naopak zlepšuje.

5. Naučte se, jak to v těle funguje

Mně samotné trvalo několik let, než jsem našla svůj vlastní způsob, kterým se obrazy léků učit tak, abych si je byla schopna pamatovat.

Když jsem homeopatii začínala studovat, neměla jsem valné znalosti o tom, jak to v těle funguje a musela si je doplnit. Ve chvíli, kdy jsem ale bazálně pochopila, jaké jsou funkce orgánů v těle a jak jsou spolu provázané dohromady s tím, jakými příznaky se projevují jednotlivá onemocnění, začala jsem mnohem lépe chápat i materii mediku. 

Pokud se totiž propojí znalosti fyziologie (toho, jak to v těle funguje) dohromady s materií medikou, jde o dokonalou kombinaci vedoucí k lepšímu pochopení konkrétního případu a následně pak i k úspěšnému předpisu.

Uveďme si jako příklad chuť na vajíčka naměkko, zejména na žloutek, která se v materiích medikách uvádí u léku Calcarea carbonica. Příznak tohoto léku se můžete “jen” naučit a vzít jako fakt, ale také mu můžete hlouběji porozumět.

Calcarea carbonica je lék vyrobený ze skořápky ústřic, která je v materiálním stavu bohatým zdrojem vápníku (kalcia). V symptomech léku Calcarea carbonica nacházíme příznaky spojené právě s poruchou vstřebávání vápníku. Jde například o problémy s růstem či kazivostí zubů nebo pomalejším uzavíráním fontanel u malých dětí.

Vstřebání vápníku v těle je podporováno vitamínem D – proto se malým dětem dává vitamín D ve formě Vigantolu, rybího tuku či jiných doplňků, aby se zamezilo stavům, které jsou zapříčiněny nedostatečným vstřebáním vápníku nezbytného pro růst kostí a zubů.

Nejlépe je vajíčko stravitelné právě ve formě uvařeného bílku a tekutého žloutku, který obsahuje znatelné množství vápníku a také vitamínu D, jehož množství se právě uvařením vajíčka natvrdo znatelně snižuje a vápník je pak hůře vstřebatelný.

Právě to je pravděpodobně důvod, proč v obraze Calcarey carbonicy a lidí, u kterých je tento lék indikovaný, často vídáme právě chuť na vaječný žloutek uvařený naměkko.

Základy fyziologie vás naučím na Online kurzu medicínského minima pro homeopaty – nelékaře.