Hippokrates jako první formuloval základní myšlenku homeopatie. Tedy, že nemoci se mohou léčit na základě principu „podobné podobným“. Pro mě je Řecko takovým magickým místem. Letos, když jsme sem opět jeli do školy na homeopatický kurz, mi přišlo, jako bych se vracela někam, kde se cítím skoro jako doma.

Právě Alonissos si totiž každý homeopat zamiluje nejen kvůli atmosféře homeopatie, kterou je cítit všude kolem, ale také kvůli tomu, jak to na ostrově vypadá, jací lidé tam žijí a jak čistou přírodu tady můžete vidět. Alonissos je jedním z ostrovů Severních Sporad, který není typickým cílem návštěvníků Řecka, takže tu můžete poznat ten pravý řecký život se vším všudy. Ostrov vás svou atmosférou donutí zpomalit životní tempo.

Turismus se tady začíná rozvíjet až v posledních letech, což je pro místní obyvatele určitě dobře, ostatně z cestovního ruchu jim plynou peníze na živobytí. Já jen doufám, že si Alonissos uchová tu atmosféru, kterou tady na velké většině míst můžete zažít, co nejdéle. Kolem Alonissosu žijí i delfíni a tuleni.

Ptáte se, proč jezdíme homeopatii studovat právě sem?

Na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď. Chodíme tu do školy, kterou tu vede sám Prof. Vithoulkas, homeopat známý po celém světě, který za svůj život díky této metodě zlepšil zdraví a životy několika desítkám tisícům lidí. A vyučuje tu klasickou homeopatii, přesně tu, kterou před více než 200 lety v Německu Hahnemann založil. Bez jakýchkoli úprav, zjednodušení či zkratkovitých povrchových řešení. Je mi v mém oboru obrovskou profesní inspirací.

Před lety se nám poštěstilo udělat přímo s ním rozhovor o homeopatii, koho z vás zajímá, podívejte přímo do tohoto odkazu.

Co dalšího tu ještě můžete zažít?

Přestože je Alonissos malý ostrov a žije tu kolem 3000 lidí, dá se tu dělat celá řada věcí, byť byste tu byli jen na dovolené. Kupříkladu.

1. Pozorovat západy slunce

Alonissos je malý ostrov celý obklopený ze všech stran jen mořem. A když si sednete na vyhlídku a slyšíte u něho cinkání zvonečků místních koz, dodá to všemu takovou tu atmosféru, která se vám dostane pod kůži a jen tak na ni nezapomenete.

2. Jít na procházku s místní bylinkářkou

Na ostrově žije skoro 20 let jedna bylinkářka. Pořádá procházky po ostrově a ukazuje lidem, co kde roste, kvete a voní. Já s ní strávila krásné 3 hodiny a přestože jsem měla chodidla od puchýřů a nohy poštípané od komárů, byl to pro mě opravdu zážitek. Viděla jsem spoustu bylinek, které tady divoce rostou, třeba oregáno, tymián nebo rozmarýn.

Potkaly jsme i bambus, divokou cibuli a karobové lusky chutnající jako čokoláda přímo utržená ze stromu. Narazily jsme i na hada, který se vyhříval na slunci a u něj mi vyprávěla historku o tom, jak vznikl známý znak lékařů a farmaceutů – tedy had obtočený kolem holi řeckého boha lékařství Asklépia.

Po cestě mi dala ochutnat čerstvou vodu s bazalkou a kouskem citronu, což mi opravdu zachutnalo a piji tuto kombinaci dodnes i tady v Čechách.

3. Užívat si výborného řeckého jídla

Jídlo Řekové opravdu umí. Od salátů s feta sýrem, tradiční musaku až po jejich dezerty, které plavou buď v tuku, cukru nebo medu.

4. Chodit se koupat

Uznávám, tohle moc originální ani překvapivý tip není. Najdete tady však pláže, kde nepotkáte ani živáčka.

5. Procházet se po Old Village

Tato část ostrova byla v roce 1965 zničená zemětřesením a pak byla nově vystavěna a opravena. Je tedy cílená spíše na turisty, takže tady najdete restaurace, útulné kavárničky, bary nebo obchody se suvenýry. Hraje to tu všemi barvami a hlavně večer a v noci to tady mám díky atmosféře a živé hudbě nejraději.

V Old Village najdete i takovou nenápadně zastrčenou kapličku, kde si můžete rituálně zapálit svíčku a něco si u toho přát.