Kašel může mít celou řadu příčin. Pojďme se podívat na častý důvod kašle u dětí a tím je virová/bakteriální infekce.

Z jakých produktů máme u kašlů v homeopatii na výběr

1) Polykomponentní homeopatické přípravky

U tzv. polykomponentních přípravků nejde v pravém slova smyslu o homeopatické léky. Jedná se totiž o produkty, které jsou směsmi více homeopatických léků dohromady a jsou určeny na konkrétní zdravotní problém, například na kašel. Jejich použití vychází z tzv. francouzské homeopatie, která se od té klasické, jež Dr. Samuel Hahnemann založil, v mnohém významně liší. 

Homeopatické přípravky jsou předepisovány prvotně podle lékařské diagnózy, ne na základě principu „podobné se léčí podobným“ a individualizace, které jsou v homeopatii od doby jejího založení oba naprosto klíčové.

Postup při výrobě těchto vícesložkových homeopatických přípravků je takový, že se smíchá pár nejpoužívanějších léků např. na kašel v domnění, že když takový sirup užijete, bude působit u konkrétního druhu kašle (suchého či vlhkého) u všech lidí bez rozdílu. Jedná se v podstatě o využití homeopatických léků, které jsou ale předepisovány “nehomeopatickým” způsobem.

Polykomponenty jsou určené pro zjednodušení orientace na trhu spotřebiteli, který na homeopatii slyší a chce si poradit sám, ale jejich aplikace v praxi nevychází z principů homeopatie, které najdete v zakládající knize celé homeopatie – Organonu léčebného umění.

Taková směs může u kašle ulevit pouze v případě, že aktuálně potřebujete jeden z léků v ní zastoupený. Míra účinnosti takových přípravků pak nemusí být veliká, protože homeopatických léků schopných odstranit kašel existuje mnohonásobně větší množství, než je jich obsaženo v dostupných přípravcích na trhu.

Bude-li u vašeho kašle navíc indikován lék, který přípravek neobsahuje, jeho užívání bude zcela bez efektu. Na vině pak není nefunkčnost homeopatie jakožto terapeutické metody, ale fakt, že jste neužili správný lék.

Problém může být také v tom, že v těchto směsích jsou léky často obsažené ve velmi nízkých ředěních, např. 5C. Pokud je jeden z nich ten správný, ale i po opakovaném podání přináší pouze krátkodobý efekt, je třeba jej podle pravidel homeopatie podat ve vyšším ředění.

V situaci, kdy jsou ale léky podávány ve směsi, není možné odhalit, který lék tím správným byl, a zařídit se podle toho dál s dávkováním i výběrem patřičného ředění tak, aby pro vás použití homeopatie bylo při kašli skutečným benefitem. 

2) Monokomponentní homeopatické léky

U monokomponentů mluvíme již přímo o “samostatných” homeopatických lécích – jde například o léky jako Lycopodium, Pulsatila, Chamomilla, Phosphorus apod. 

Jejich indikace a obrazy najdeme v lékopisech homeopatických léků, tzv. v materiích medikách. Zjednodušeně řečeno je potřeba najít shodu mezi příznaky, které se u konkrétního léku uvádí v materii medice a těmi, které se objeví u člověka s kašlem, ať už jde o dítě či dospělého.

Jak vypadají obrazy některých monokomponentních homeopatik u kašle 

Uvedu vám pár příkladů homeopatických léků a jejich indikací u kašle.

U léku Phosphorus uvidíme suchý bronchiální dráždivý kašel horší studeným vzduchem, mluvením, námahou a smíchem. Bude horší ležením na levém boku a může být doprovázen epistaxí (krvácením z nosu). Nemocný bude mít velkou žízeň na studenou vodu (stejně jako Natrum muriaticum či Sulphur) a kašel může být také doprovázen chrapotem (stejně jako vidíme u léků Carbo vegetabilis, Stannum metalicum a Causticum). Phosphorus také často kašle 2x za sebou (stejně jako Pulsatilla, ale rozdíl mezi nimi ne, že u Pulsatilly vidíme oproti Phosphoru bezžíznivost). 

Kašel v obraze léku Pulsatilla se objevuje typicky v noci a odeznívá ráno. Bývá většinou suchý nebo se žlutou hustou a hořkou expektorací. Objevuje se velká potřeba čerstvého vzduchu a může se též objevit epistaxe (tu ve spojitosti s kašlem vidíme i u léku Drosera a Ipecacuanha).

Drosera má zase typicky suchý dávivý kašel přicházející v záchvatech, které jsou tak dlouhé, že má dotyčný strach, že se udusí. Kašel je způsobován pocitem lechtání v hrdle, které ke kašli dráždí. Typické je také zhoršení kašle po půlnoci (jako to vidíme u léku Hyoscyamus) a může se objevit pocit konstrikce v hrudníku, podžebří nebo v podbřišku.

Pro Hyoscymus je klíčové, že kašel může být způsobený například narozením sourozence, protože patří do skupiny léků, na jejichž emoční rovině vidíme výraznou žárlivost. Kašel se objevuje typicky v noci v krátkých a často se opakujících záchvatech, které jsou horší ulehnutím a zlepšené posazením. Může být přítomen také nezřetelný hlas způsobený akumulací hlenu v hrdle.

Jak na homeopatickou léčbu kašle u monokomponentů

Reakci na podaný lék je potřeba vždy posuzovat komplexně. Pokud půjde například o případ kašlajícího dítě s horečkou nebo zvýšenou teplotou, nelze podat jeden homeopatický lék “na horečku” a druhý “na kašel”. Tento přístup využívá konvenční medicína – tedy takový, že na potlačení horečky dáte určité antipyretikum (Nuforen, Panadol, Paralen) a na léčbu kašle přípravek jiný (např. Stoptusin, Erdomed či jiný). Oba dva problémy potom sledujete separovaně zvlášť a dle stavu dávkujete jednotlivé preparáty.

V homeopatii je cílem vybrat jeden lék, po jehož podání bude reakce organismu celková s ohledem jak na horečku, tak na kašel. Nelze tedy využít například Belladonu “na horečku” a k tomu přidat lék Drosera “na kašel”. V takovém případě jde o jakési podivné míchání principů homeopatie a konvenční medicíny dohromady, které nemá s tradiční homeopatií pranic společného. Pořád se totiž držíte principů, na základě kterých léky předepisuje medicína konvenční, jenom “chemické” léky nahradíte těmi homeopatickými. 

A jak tedy v praxi vypadá reakce na správný lék

Podělím se s vámi o jeden reálný případ z mé praxe, na kterém si vše lépe představíte. Šlo o 6 letou dívku, která měla suchý štěkavý kašel a zvýšenou teplotu 37,7 °C. Na základě individuálních příznaků, které měla, dostala jeden (monokomponentní) homeopatický lék. 

Po něm jí po pár hodinách klesla teplota na 37,1 °C a začala odkašlávat. Druhý den byla již bez teploty, celkově lepší co se týče nálady a energie, odkašlávala a z nosu ji začala téct rýma. 

Pokud by se v tomto případě po podání homeopatika například snížila horečka, ale suchý kašel by se ještě více zhoršil, nelze tuto reakci vyhodnotit jako správnou.

Horečka je totiž obranný mechanismus těla, prostřednictvím kterého se přirozeně snaží bojovat s infektem. Pokud by došlo pouze k jejímu potlačení, ale dívka by se zhoršila celkově (začala ještě více kašlat suchým kašlem), dá z takové reakce vyhodnotit, že lék měl pouze povrchně působící efekt.

Cílem podání léku totiž není “utlouct” často tolik obávanou horečku (byť zde šlo pouze o zvýšenou teplotu), ale dát lék, který podpoří v těle samoozdravný mechanismus, napomůže tělu v boji s infektem, to pak teplotu již více nebude potřebovat opět “zvednout” a kašel se změní ze suchého na vlhký, čímž se dýchací cesty mohou pročistit (resp. zbavit hlenu, ve kterém jsou například odumřelé bílé krvinky, které tělu pomáhaly při boji s infektem).

Poté, co se suchý kašel změní na vlhký, je třeba povětšinou tělu jen nechat prostor a čas, aby se přirozeně zbavilo hlenu. Pokud však i v takové situaci cítíte potřebu zasáhnout, můžete jako podpůrný prostředek pro vykašlávání podat jitrocelový sirup a nebo domácí cibulový – stačí jen nadrobno nasekat cibuli, zalít ji medem, nechat odstát, dokud nepustí šťávu a pak výsledný sirup po lžičkách užívat.

Naučte se i vy předepisovat léky u kašlů

Pokud i vy používáte doma homeopatické léky a často řešíte otázku, jaký lék v různých nezávažných akutních situacích svým dětem podat, můžete si své obzory rozšířit v online kurzu Klasická homeopatie pro maminky s dětmi. Naučíte se v něm zvládat tyto stavy situace dětí rychle a efektivně a pochopíte nejdůležitější zákonitosti úspěšné homeopatické léčby.